20. ročník slavnosti Vajíčkovník v Dolní Řasnici

12.03.2023

8. dubna 2023 – bílá sobota

Vajíčkovník 2023

Strom splněných přání· Unikátní lidová slavnost·Zaženeme Zimu!

V Dolní Řasnici ve skanzenu Český svět. Ten se opět rozrostl.

Vajíčkovník navazuje na snad 2800 let starou lidovou tradici. Z té doby totiž pochází více než 40 000 úlomků a 1500 celých kousků keramických drobných předmětů, které byly nalezeny na kopci Burkovák a dnes jsou k vidění v muzeu v Písku. V každém z nich je malý otvor. Badatelé soudí, že to mohly být votivní dary zavěšované na strom. Podobným způsobem se na strom Vajíčkovník zavěšují vyfouknutá vajíčka s napsaným nebo namalovaným přáním. Pozůstatky podobného zvyku najdeme v Horní Lužici, Čechách i v Bavorsku.

V Dolní Řasnici na Frýdlantsku letos již mají 20. ročník této obnovené slavnosti. Která se v některých obcích v okolí slavila ještě v roce 1937. Průvod masek, které straší zimu, pochoduje obcí a rámusem zimu vyhání. Kolem stromu Vajíčkovníku je pak slavnost s programem především pro děti.

Vajíčkovník je opět na bílou sobotu velikonoční, letos 8. dubna 2023. Průvod vychází od hnízda čápů v centru obce ve 13.30 hodin, strom se zvedá před 14.30 hod. ve statku (budovaném skanzenu) Český svět za kapličkou Domov.

Od 12.00 hod. je přístupný areál statku-skanzenu.

Několik faktů: Vajíčkovník je zapsaná a chráněná známka v ČR, hlavním pořadatelem je Český svět, zapsaný spolek, se sídlem v D. Řasnici, letos spolu s Body studiem Lenky Šebové z Mníšku.

Slavnosti se obvykle účastní 400 – 800 návštěvníků, je to největší velikonoční lidová slavnost na Frýdlantsku, s nejstarší tradicí.

V čele průvodu kráčí třímetrový kohout Jaro-slav, a obrovský čáp. Účastníci v maskách straší a zahánějí Zimu. Proto mají nejrůznější náčiní, které vydává rámus. (Řehtačky, klapačky, pokličky, buben, rachtátka. Ve 30. letech minulého století při takové slavnosti v Novém Městě p.S. stříleli z pušek a hmoždířů.)

Průvod jde obcí a kolem polí, takže jsou vidět koně, kozy, ovce, hnízdo čápů.

Na strom Vajíčkovník příchozí věší vajíčka, která většinou nejsou malovaná, ale jsou na nich nakreslená nebo napsána přání (někdy na lístečku uvnitř) pro daný rok. Pořadatelé zaručují, že upřímná přání se určitě možná vyplní.

V kulturním programu vystoupí skupina dětí základní školy Řasnička, bude zde divadlo Jarmily Enochové Rolnička, folkař Petr Randus., řezbářka Romana Krestinová předvádí práci se dřevem. Děti se mohou svézt na koni.

Vajíčkovník má svoji pohlednici. Jeho příběh je popsán v knize Krčma čili Kretscham (pověsti ze statku), autor Milan Maršálek, vyšla na konci roku 2011. Autor představí i novinku z Frýdlantska a Jizerských hor -pohádky O smutném myslivci.

Píseň na oslavu Vajíčkovníku napsal básník Jiří Žáček, zhudebnil J.B. Novotný z Liberce a nastudovali žáci a učitelé hudební školy v Liberci vedení Daliborem Tužem.

Na přivítanou děti dostanou sladkosti. Na statku je prodej občerstvení, velikonočního pečiva, Slavnost je místem setkání přátel z různých míst Liberecka, sběratelů. Vstupné se neplatí. Náklady hradí členové spolku Český svět, z.s., kteří Vás zvou na návštěvu, bez ohledu na počasí – Zimu zaženeme!