21. ročník slavnosti Vajíčkovník v Dolní Řasnici

01.04.2024

Hlavní atrakcí Vajíčkovníku 2024 bylo zpřístupnění bývalé hospody Piktich, přenesené z Frýdlantu do Dolní Řasnice. Transfer, respektive montáž na místě, kde kdysi podobná stavba stála, trval 10 let.

Průvod účastníků, kteří zaháněli Zimu, začínal pod hnízdem čápů. U bazaru byla přestávka se symbolickým občerstvením. Bránou statku prošlo na 150 hostů, kteří řehtačkami a dalšími nástroji tropili notný rámus. Další stovka čekala již ve dvoře.

Účastníky povzbuzoval k volání Martin Lízanec.

21. ročník měl tradiční program. Za zvuků skladby Vajíčkovník účastníci věšeli na strom vajíčka svých přání. Pak jsme strom zvedli. Děti z Řasničky vedené učitelkou Nýčovou předvedly pásmo koled, a písniček. Navázal dospělý tanec Zumba studia Lenky Šebové z Míšku. Kromě tradičních velikonočních kuřátek zde byl čerstvý chléb z místní domácí pekárny u Malých a další pečivo z Jindřichovic. Pro děti projížďky na koních, vystoupení řezbářek, divadelní pohádka studia Rolnička. V mezičase vznikla improvisovaná autogramiáda knížky Pověstí Krčma čili Kretšam..

V 18 hodin se některým ze statku ještě nechtělo, ale folkař Petr Randus ukončil hudební produkci. Velikonoce byly slunečné – zimu jsme zahnali.