16. ročník Vajíčkovníku v Dolní Řasnici

21.04.2019

Obnovená lidová slavnost Vajíčkovník v Dolní Řasnici měla v sobotu 20. dubna 2019 svůj 16. ročník. Na statku Český svět bylo přes 400 účastníků. Mezi hosty byl poprvé v historii i starosta obce pan Marek Kratochvíl. Přijel ale opět jako doprovod svého jezdeckého klubu, který se staral o projížďky návštěvníků.

Bylo by asi již zbytečné opakovat, že slavnost měla všechno, co k ní po řadu let patří. Čápa a Kohouta v čele průvodu, skupinu bubeníků, množství řehtaček, klapaček, píšťalek a dalších rámusítek, kterými přítomní vyhánějí Zimu. Průvod vedl a organizační talent i vtip prokazoval Martin Lízanec. Atrakcí průvodu byla skupina historických cyklistů, mezi nimiž nechyběl ani host z Tanvaldu na obřím furtošlapu. Jestliže na seřadišti průvodu pod nádražím bylo na 50 účastníků, u kapličky Domov před statkem jich bylo už nejméně 250.

Na statku je očekával flašinetář a především strom, na který se věší vajíčka přání. Strom se letos zvedal nadvakrát, ale vajíčka vydržela. Pod stromem předvedla svůj mimořádný pěvecký talent Magdalena Vantuchová, žákyně hudební školy z Frýdlantu, ale ve skutečnosti sousedka z Krásného lesa. Viktor Kocergan z ukrajinského Ispasu pak dokázal, že nejen účinkoval v Kyjevském souboru, ale je i sólistou chrámového sboru. Body studio z Mníšku je nepřekonatelné svým tanečním elánem. A pak již jen divadlo Rolnička Jarmily Enochové a folkař Petr Randus. K tomu koblihy, jidáši, beránci a kuřátka od pekaře Bláhy. Mimochodem, těch kuřátek se prodalo za hodinu a půl 160. Další atrakcí pak byla právě narozená černá jehňátka.

Řekli při slavnosti:

Byla jsem tady před několika lety. Je úžasné, jak se zde všechno změnilo k lepšímu. Moc vám děkuji.

Kolik je té holčině, co zpívala? Má úžasný hlas, mimořádný talent. (Je jí 12 let.)

Pan Viktor nás moc potěšil. Narodila jsem se na Ukrajině a on tak překrásně zpíval, škoda, že neměl delší vystoupení. Moc ho pozdravujte a děkuji vám.

Kuřátka jsou nepřekonatelná. To pečete sami?

Obdivuji ženské, co zde tancovaly. Mají vymakaný postavy a výdrž, to není jen poskakovat na muziku. A umí si docela udělat legraci. Kde jste je sehnali?

Zajímalo by mě, kde na to berou peníze, když je vstup zdarma a takový program.

Sehnal jsem tady knížku o statku, mám ji i pro kamaráda. Snad mi ji autor podepíše. Slyšel jsem, že má i další, ale asi ještě nevyšly. Je to škoda.

Překvapilo mě, co je tady letos mládeže. Jen aby vám to vydrželo, aspoň jako máte počasí.

https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/foto-na-statku-v-dolni-rasnici-zdobili-vajickovnik-20190421.html