Betlem ve škole

14.12.2021

Od začátku adventu 2021 je v Základní škole a mateřské škole ve Frýdlantu pro žáky a učitele v patře u sborovny v budově v Purkyňově ulici přístupná výstava o rekonstrukci a záchraně betlému z Ferdinandova. Výstava, která byla před rokem na krátký čas ve vestibulu krajského úřadu v Liberci, tak může být představena další veřejnosti. Ferdinandovský betlém byl ve své době největším pohyblivým betlémem v kraji. Postupně byl ale devastován a v 80. létech minulého století částečně rozkraden. Řadu let trvá pokus o jeho rekonstrukci a záchranu.

Základní, mateřská (atd.) škola ve Frýdlantu je se svými 1700 žáky největším školským zařízením v libereckém kraji. Z hlediska epidemiologického tvoří také vlastní uzavřený svět. Je to proto vhodným místem pro exposici, když jiné výstavy jsou omezené. Akce je připravena v rámci celostátních oslav 15. výročí založení Spolku českých betlemářů.

V rámci tohoto výročí spolek vyzval děti a mládež k uspořádání největší celostátní výstavy betlémů v ČR. Betlémy vytvořené jakoukoli technikou je možné umístit do okna, nebo na jiné viditelné místo, a pokud je vyfotografujete a obrázek zašlete na adresu: betlemy@on-tisk.cz, nebo na adresu:betlemy2021@on-tisk.cz, můžete získat pamětní list, případně další cenu.