Divadlo které léčí

26.02.2019

Každý rok na Velikonoce přijede do Dolní Řasnice loutkoherečka Jarmila Enochová, a pokaždé s jinou pohádkou. Děti ji mají rády, dospělí obdivují. Nikdo ale netuší, že jde v tomto oboru o významnou osobnost.

Narodila se (1955) sice v Praze, ale jejím domovem se stal Liberec. DAMU absolvovala na katedře loutkového a alternativního divadla. Je současně scénáristka, herečka, tvůrkyně loutek i divadelní ředitelka. Zaujalo nás, že je teatroterapeutka. Trochu složitý pojem ukazuje, že jde o divadlo, které pomáhá s léčením. Paní Enochová mi věc přiblížila způsobem, ze kterého trochu mrazí. "Když se na Srí Lance přihnala vlna tsunami, byli rodiče, rybáři, většinou na moři. Jejich děti byly ve škole, která bývá na kopečku. Děti přežily. Rodiče vlna spláchla. Bylo tam mnoho sirotčinců s nešťastnými, traumatizovanými dětmi..."

Právě těmto malým divákům pak Jarmila hrála divadlo. Dnes už s úsměvem vzpomíná, jak je učila zpívat českou písničku Jumping dog přes oves, přes zelenou louku... Nebo jak s nimi vyráběla z kokosové skořápky panenku. Její představení a dílny pomáhaly nejmenším překonat šok.

Pak ji pozvali do Indie, hrála pro děti i dospělé v Kanadě, Makedonii. Její divadlo tak přináší nejen radost, dovede i léčit. U pacientů s Downovým syndromem rozšiřuje možnost dorozumění, učí je zvládat životní situace, rozvíjí rytmus, tvořivost. Tyto postupy si nevymyslela, upozorňuje, že absolvovala na universitě v Olomouci odborný kurs Holanďana Koerta Dekkera. Jeho doporučení převzala a obohatila.Ve svých vystoupeních se snaží probudit děti k vlastní tvořivosti.

Působila v České televizi a plodná léta měla v Naivním divadle v Liberci. Od roku 1995 provozuje vlastní divadlo Rolnička.

Dodejme snad ještě, že má dva syny Josefa a Václava Jelínkovi, kteří jsou úspěšní herci.

Až přijdete o Vajíčkovníku (20.4.2019) na její představení v Dolní Řasnici, zatleskejte nejen jejímu výkonu, ale především faktu, že na statku Český svět pravidelně můžete potkat tak významnou osobnost.

.