Ferdinandovský betlém v Liberci

08.12.2019

Pod patronátem a za přítomnosti radní Libereckého kraje Květy Vinklátové byla otevřena 2. 12. 2019 v Krajském úřadě v Liberci výstava o Ferdinandovském betlému. Byly to vlastně vernisáže dvě, neboť zde měl i premiéru restaurovaný flašinet ze sbírky Českého světa, z.s. opravený a představený Radkem Janouškem. Flašinet patřil vysloužilci z 1. světové války a má návaznost na nedávno otevřený památník české školy ve Větrově (Frýdlant). Od 30 let minulého století byl nepoužívaný, rozlámaný, v poslední době pak prošel povodní, po které se rozpadl. Nebylo jasné, jak a zda díly k sobě patří, zachoval se sice hrací válec, ale nebylo zřejmé ladění, ani jaké tóny má uvádět do chodu. Jeho rekonstrukce s přestávkami trvala pět let. V tom má flašinet návaznost na pokus o rekonstrukci betlému.

Výstava na 20 velkoplošných panelech informuje o stavu i výzkumu historie největšího pohyblivého betlému Jizerských hor, který býval ve Ferdinandově. Jeho známým tvůrcem byl hostinský Gustav Augsten, ale ve skutečnosti jde o mimořádné dílo většího množství dosud neznámých betlemářů - malířů, řezbářů, soustružníků, mechaniků, později i elektrikářů a hodinářů. Betlém zaujímal plochu nejméně 16 metrů čtverečních, 65 dochovaných strojů pohánělo nejméně 350 figur a dalších mechanismů. Nejmenší ovečka měří 2,3 cm, největší figura 50 cm. Funkce některých strojů je nejasná, u jiných je sice zřejmé, co by měly dělat, ale není jasné, jak toho dosáhnout. Na výstavě je představen i původní hodinový stroj a největší ze čtyř hnacích válců. V 70. letech minulého století již nebyl betlém provozován ani udržován, pak začala jeho přímá devastace.

Slavnostní vernisáže se zúčastnila téměř stovka návštěvníků. Autorem grafického zpracování výstavy je ak. mal. Karel Chovanec z Prahy, (ten před 40 lety dělal i mozaiku do hotelu Bílý kůň ve Frýdlantu), scénář a fotografie dodal Milan Maršálek. Panely vytiskla firma Eskira Praha. Výstava je přístupná v pracovní době úřadu do konce roku 2019.

Foto: Jan Mikulička a M. Maršálek