Malá Morávka v Jeseníkách

04.06.2017

V rámci odborného semináře v Jeseníkách jsem dostal možnost navštívit přívětivou obec Malá Morávka. Charakterem výrazně připomíná Bedřichov v Jizerských horách. Hezky udržovaná obec má dnes asi 600 obyvatel, několik vycházkových tras a kromě kostela a dalších drobnějších památek asi desítku chráněných vesnických objektů sudetoněmeckého typu. Většina budov slouží rekreaci a zimní turistice.

Jedním z památkových objektů je i dvoupodlažní zděný venkovský dům čp. 75 v místní části Karlov. Podle nejstarších písemných zpráv se v tomto místě nacházel v 17. století hamr a drátovna, které však v důsledku válek a konkurence velkých železáren zanikly. V poslední době zde bývala papírna a v době nejnovější restaurace a penzion (Restaurace pod kapličkou). Současnou podobu objekt dostal někdy po roce 1832, ale byl přestavován i v roce 1992 a rozsáhlá přestavba probíhá v současné době. Z hlediska historického tak zůstávají zachovány pouze klenby nad přízemím a dva mohutné komíny, které již ale nebudou využívány.

Objekt má valbovou střechu na ležatých stolicích, které bývaly běžné i na statcích na Frýdlantsku. V minulosti došlo k přeřezání vodorovných vazných trámů dvou stolic. Nyní jsou spojeny pásovinou, ale přesto není vyloučeno, například při zatížení sněhem, rozjetí celé střešní vazby. Tímto způsobem byl na statku Český svět v Dolní Řasnici nejen vážně poškozen krov, ale roztrženo i zdivo prvního patra. Objekt v Malé Morávce byl v minulosti v jedné prostoře napaden dřevomorkou, a proto byly vyřezány některé stropní trámy až ke zdravému dřevu a zdivo bylo desinfikováno Beochemitem. Celá rekonstrukce nevelikého objektu má údajně stát 16 milionů korun, což někteří dodavatelé považují za ne zcela dostatečné.

Vlastně v sousedství někdejší papírny je Kapličkový vrch. Kaplička na skalním ostrohu počala svoji historii v letech 1690-93 a je spojována s dolováním na železnou rudu ve stráni pod ní. Informační tabule udávají, že je 60 metrů nad okolním terénem. Tedy zhruba musíte vystoupit asi o 20 pater. Ke kapličce vede krátká dobře udržovaná turistická stezka s informačními tabulemi a odpočívadly. Bezprostředně pod kapličkou je plocha s posezením pro více než 30 osob. Ke kapličce pak vede 67 kamenných schodů. Na pravé stěně objektu jsou letopočty 1765, 1865, 1936. Naposled byla renovována v letech 1983-92. Příležitostně se zde konají bohoslužby. Velice dobře upravený prostor připomíná, že je zde malá exposice dřívějších těžeb železa. Jediným nedostatkem snad je, že nikde není uvedeno, kdy je objekt přístupný, případně kdo má klíče.

Malá Morávka je velice hezké místo v sousedství známých lázní a rozhodně stojí za delší návštěvu.