Obraz se pohnul a promluvil

03.08.2019

Před 18 lety 3. července 20101, krátce po poledni, se více než osmdesátka hostí i domácích účastnila nového vysvěcení kapličky sv. Michala v horní Bulovce. Světil Josef Schloze, farář z Wittstocku (SRN), který se narodil nedaleko místa, kde je kaplička. Spolu s ním sloužil tehdy zcela nový farář Jan Kolář z Frýdlantu, který dnes působí v Jablonci n.N. Nedlouho po této slavnosti členové Českého světa vysadili směrem na východ i na západ od kapličky dvě lípy. Tu východní časem spořádaly srnky, ta západní se změnila v krásný strom. Měli jsme i další plány - obnovit několik božích muk v obci, a v kapli sv. Vendelína za hřbitovem uspořádat malou fotografickou výstavku těchto křížků. Dříve, než se podařilo záměr připravit, někdo většinu křížků ukradl i s kamennými podstavci. Tehdejší starosta obce Petr Strnad, sice tušil, kdo je onen zloděj, podal i příslušná trestní oznámení, ale nic se nestalo. Nereagovala žádná z institucí. Dnes již tento příkladný starosta nežije.

V podvečerní hodině uplynulých dnů jsem se vydal klikatou cestou ke kapličce sv. Michala. Pravděpodobně zásluhou obecního úřadu, je na místě před kapličkou, kde jsme to předpokládali, pevný stůl a lavice. Zapadající slunce v krajině bez civilizace vytváří pozoruhodnou scenerii. Kaplička stojí, jako by to bylo od včerejška. Bez jediného poškození. Jen modř na fasádě trochu vybledla a obrázek sv. Michala ve štítu si odneslo sluníčko.

Uvnitř kapličky jsou obrázky a drobné dárky, které zde nechávají pocestní. Zastavil jsem se u jednoho obrázku. A on se pohnul. Pak vydal jakýsi zvuk. Jako by to byla malá píšťalka. Žádná myš. Obrázek se pohnul a začal si snad prozpěvovat.

Je to naše kaplička, nemám se zde čeho bát, říkám si. Tak se podívám, co to je?

Za obrázkem je schované malé hnízdo a v něm snad šest mláďátek. V podvečerním šeru otvírají zobáčky a čekají mámu. Tak opatrně, ať tu krásnou atmosféru nerušíme...