Pohled do soukolí - Jak to můžete vědět?

29.12.2019

Orloj 2019

Jedenáctý ročník živého orloje předvedl spolek SPUNT

jako každý rok v poledne 25. 12. 2019 v Krásném Lese. Hostů na nádvoří i v zahradě bylo sice poněkud méně než loni, prý asi jen 300, ale jinak bylo všechno, jak má být. Dvířka se otevírala, svatí svými trhavými pohyby předvedli malou etudu, smrťák zaklinkal, andělé vypustili k nebi holuby...

A jako každý rok se mezi návštěvníky šířily zaručené zprávy o tom, který ze slavných pražských herců letos bude vystupovat, kdo to všechno vymyslel a jak to vlastně funguje.

Měli jsme možnost do onoho soukolí nahlédnout. Přinášíme z něj i několik obrázků. Jsou tmavé, skoro s rembrandtovským šerosvitem, ale není to nedostatek našeho fotoaparátu. Jen se snažíme reprodukovat atmosféru uvnitř, za orlojem.

Především je tam tma, a pak taky zima. Jinak to vypadá podobně, jako když si malí kluci hrají na půdě a nesmí při tom svítit, aby něco nezapálili, nebo aby je nebylo vidět. Těmhle klukům je v průměru kolem šedesátky a možná ještě více. Pro potěšení příchozích na sebe navlékají apoštolský pytel, nasadí svatozář a poctivě nacvičují, na kterou dobu se ukloní a kdy se dvířka uzavřou. Letos jim k tomu vyhrával Pochod svatých. Trochu na syntetizátor, trochu na trubky, tak jak to stihli nacvičit. Ono to vůbec není jednoduché. Dovedete si třeba představit, že svatý apoštol má nad hlavou svatozář, ale on sám, že na ni nevidí? Tak se může stát, že mu na ní visí šátek, který byl prve na prádelní šňůře, pod kterou apoštol procházel... Také si musí přesně podle plánu vzít do ruky atributy, aby jej lidé poznali - k tomu je za orlojem přesný rozpis. A především všechno musí být Důstojně. Důstojně.

Letos poprvé k orloji zavítala významná televize. Zpravodaj Libor Tampier odvedl profesionální práci a my jsme orloj mohli večer vidět na Primě. Jasná ukázka, že s růstem počtu televizních vysílání se aktuálnost zpravodajství zrychluje. Třeba už za dalších deset let bude orloj i na 1. programu veřejnoprávní.

Zatím můžeme jen uvést na pravou míru, že žádný pražský herec na orloji nevystupuje. Ale ti, kdo vystupují, jsou již dlouhou dobu řazeni mezi významné osobnosti nejen v rámci kraje, ale i celé republiky.

Jeden dotaz malého diváka asi nezodpovíme. Ptal se: Jak ti andělé toho holuba zase chytí zpátky?

Nechytí. Holub se vrátí domů sám, snažil jsem se malému vysvětlit.

A vy víte, kde ten holub bydlí?

Já ne ale holub to ví, odpovídám.

Jak to může holub vědět, když to ani vy nevíte?!