Požehnané Velikonoce

12.04.2020

Na začátku letošního roku jsem se zmínil, že by si mnozí z nás přáli více času pro svoje děti a vnoučata. Splnilo se nám to způsobem trochu zamotaným a mnoho radosti z toho asi nemáme. Ze stejného důvodu jsme se letos nemohli sejít na Bílou sobotu o Vajíčkovníku. Přesto na statku Český svět v Dolní Řasnici je rachot přímo pozoruhodný. Jak je v přírodě pravidlem, s úplňkem se začala rodit mláďata. Tak vám přináším několik velikonočních obrázků právě narozených beránků. Můžete si zkusit i malou hádanku. Kolik jehňátek je na prvním obrázku a kolik jich je na pastvině celkem?

Než si to rozmyslíte, můžete se podívat do kapličky Domov, která je stále otevřená. Na dalším obrázku jsou dveře do Tkalcovského domu. Kdo přijde ke kapličce osobně, může projít průchodem za statkem (po žluté značce) směrem do polí a přes drátěný plot se pokusit spočítat narozená jehňata. Pro malé návštěvníky můžete připomenout, že ještě naše babičky o někom říkávaly, že je to černá ovce rodiny. Tady se ovečky rodí jako černé, jen na hlavně, na nožičkách a na ocásku mají bílou skvrnu. Ani jedna ovečka ji nemá stejnou, dají se podle toho rozpoznat. Ovčí mámy ale vlastní děti poznávají čichem. Když ovečka dospěje, má barvu šedohnědou.

Správná odpověď je, že na obrázku je asi 11 jehňátek. Na pastvině jich bylo celkem o velikonoční neděli asi 25. Nevíme to přesně, protože se další asi zase narodila.

I vám všem přeji, ať se vám práce daří a přibývá to, co přibývat má. (mar)