Vajíčkovník 2022

02.04.2022

Na Bílou sobotu 16. dubna 2022

Strom splněných přání·19. ročník unikátní lidové slavnosti·Zaženeme Zimu!

Průvod od hnízda čápů ve 13.30 hod. ke kapličce Domov

Vajíčkovník navazuje na snad 2800 let starou lidovou tradici. Z té doby totiž pochází více než 40 000 úlomků a 1500 celých kousků keramických drobných předmětů, které byly nalezeny na kopci Burkovák a dnes jsou k vidění v muzeu v Písku. V každém z nich je malý otvor. Badatelé soudí, že to mohly být votivní dary zavěšované na strom. Podobným způsobem se na strom Vajíčkovník zavěšují vyfouknutá vajíčka s napsaným nebo namalovaným přáním. Pozůstatky podobného zvyku najdeme v Horní Lužici, Čechách i v Bavorsku.

V Dolní Řasnici na Frýdlantsku letos již máme 19. ročník této obnovené slavnosti. Která se v některých obcích v okolí slavila ještě v roce 1937. Průvod masek, které straší zimu, pochoduje obcí a rámusem zimu vyhání. Kolem stromu Vajíčkovníku je pak slavnost s programem především pro děti.

Od 12.00 hod. je přístupný areál statku--skanzenu. Strom zvedáme ve 14.30 hod.

Několik faktů: Vajíčkovník je zapsaná a chráněná známka v ČR, hlavním pořadatelem je Český svět, zapsaný spolek, se sídlem v D. Řasnici, letos spolu s Body studiem Lenky Šebové z Mníšku.

Slavnosti se obvykle účastní 400 - 800 návštěvníků, je to největší velikonoční lidová slavnost na Frýdlantsku, s nejstarší tradicí.

V čele průvodu kráčí třímetrový kohout Jaro-slav, a obrovský čáp. Účastníci v maskách straší a zahánějí Zimu. Proto mají nejrůznější náčiní, které vydává rámus. (Řehtačky, klapačky, pokličky, buben, rachtátka. Ve 30. letech minulého století při takové slavnosti v Novém Městě p.S. stříleli z pušek a hmoždířů.)

Průvod jde obcí a kolem polí, takže jsou vidět koně, kozy, ovce, hnízdo čápů.

Na strom Vajíčkovník příchozí věší vajíčka, která většinou nejsou malovaná, ale jsou na nich nakreslená nebo napsána přání (někdy na lístečku uvnitř) pro daný rok. Pořadatelé zaručují, že upřímná přání se určitě možná vyplní.

V kulturním programu bude pro děti divadlo Jarmily Enochové Rolnička, folkař Petr Randus., řezbářka předvádí práci se dřevem.

Vajíčkovník má svoji pohlednici. Jeho příběh je popsán v knize Krčma čili Kretscham (pověsti ze statku), autor Milan Maršálek, vyšla na konci roku 2011. Autor představí letošní novinku z Frýdlantska a Jizerských hor -pohádky O smutném myslivci.

Píseň na oslavu Vajíčkovníku napsal básník Jiří Žáček, zhudebnil J.B. Novotný z Liberce a nastudovali žáci a učitelé hudební školy v Liberci vedení Daliborem Tužem.

Na přivítanou děti dostanou sladkosti. Na statku je prodej občerstvení, velikonočního pečiva, ponožek, bazar. Slavnost je místem setkání přátel z různých míst Liberecka, sběratelů. Vstupné se neplatí.- Zimu zaženeme!.

Dotazy tel: 603903238,