Vajíčkovník 2024

23.03.2024

Vážení kolegové a přátelé,

připomínám již tradiční lidovou slavnost Vajíčkovník. Opět v Dolní Řasnici ve skanzenu Český svět. Ten se opět rozrostl.

Vajíčkovník navazuje na snad 2800 let starou lidovou tradici. Z té doby totiž pochází více než 40 000 úlomků a 1500 celých kousků keramických drobných předmětů, které byly nalezeny na kopci Burkovák a dnes jsou k vidění v muzeu v Písku. V každém z nich je malý otvor. Badatelé soudí, že to mohly být votivní dary zavěšované na strom. Podobným způsobem se na strom Vajíčkovník zavěšují vyfouknutá vajíčka s napsaným nebo namalovaným přáním. Pozůstatky podobného zvyku najdeme v Horní Lužici, Čechách i v Bavorsku.

V Dolní Řasnici na Frýdlantsku letos již mají 21.. ročník této obnovené slavnosti. Která se v některých obcích v okolí slavila ještě v roce 1937. Průvod masek, které straší zimu, pochoduje obcí a rámusem zimu vyhání. Kolem stromu Vajíčkovníku je pak slavnost s programem především pro děti.

Vajíčkovník je opět na bílou sobotu velikonoční, letos 30. března 2024. Průvod vychází od hnízda čápů v centru obce ve 13.30 hodin, strom se zvedá ve14.30 hod. ve statku (budovaném skanzenu) Český svět za kapličkou Domov.

Od 12.00 hod. je přístupný areál statku-skanzenu.

Několik faktů: Vajíčkovník je zapsaná a chráněná známka v ČR, hlavním pořadatelem je Český svět, zapsaný spolek, se sídlem v D. Řasnici, letos spolu s Body studiem Lenky Šebové z Mníšku.

Slavnosti se obvykle účastní 400 – 800 návštěvníků, je to největší velikonoční lidová slavnost na Frýdlantsku, s nejstarší tradicí.

V čele průvodu kráčí třímetrový kohout Jaro-slav.. Účastníci v maskách straší a zahánějí Zimu. Proto mají nejrůznější náčiní, které vydává rámus. (Řehtačky, klapačky, pokličky, buben, rachtátka. Ve 30. letech minulého století při takové slavnosti v Novém Městě p.S. stříleli z pušek a hmoždířů.)

Průvod jde obcí a kolem polí, takže jsou vidět koně, kozy, ovce, hnízdo čápů.

Na strom Vajíčkovník příchozí věší vajíčka, která většinou nejsou malovaná, ale jsou na nich nakreslená nebo napsána přání (někdy na lístečku uvnitř) pro daný rok. Pořadatelé zaručují, že upřímná přání se určitě možná vyplní. Hosté si mohou poprvé prohlédnout tzv. Piktich z Frýdlantu. Podstávkový dům z roku 1792 stával před městskou bránou. Byl přenesen a znovu postaven na statku.

V kulturním programu vystoupí divadlo Jarmily Enochové Rolnička, folkař Petr Randus, děti z D.Ŕasnice, bude přístupná kovárna, řezbářka Romana Krestinová předvádí práci se dřevem. Děti se mohou svézt na koni.

Vajíčkovník má svoji pohlednici. Jeho příběh je popsán v knize Krčma čili Kretscham (pověsti ze statku), autor Milan Maršálek, vyšla na konci roku 2011. Autor představí i novinku z Frýdlantska a Jizerských hor -pohádky O smutném myslivci.

Píseň na oslavu Vajíčkovníku napsal básník Jiří Žáček, zhudebnil J.B. Novotný z Liberce a nastudovali žáci a učitelé hudební školy v Liberci vedení Daliborem Tužem. Na statku je prodej občerstvení, velikonočního pečiva, Slavnost je místem setkání přátel z různých míst Liberecka, sběratelů. Vstupné se neplatí. Náklady hradí členové spolku Český svět, z.s., kteří Vás zvou na návštěvu, bez ohledu na počasí – Zimu zaženeme!.

O nás na: www.ceskysvet.info, nebo tel: 603903238, zdraví Milan Maršálek, před 35 lety kolega v MS a MF