Zpěváček 2019

17.02.2019

Již 16. ročník dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2019 uspořádal v sobotu 16. 2. 2019 v Jablonci nad Nisou Dům dětí a mládeže Vikýř. Zúčastnilo se ho 28 jednotlivců ve věku od deseti do 15 let. Cílem soutěže bylo vybrat účastníky pro regionální kolo pěvecké soutěže, která se bude konat 27. 4. 2019 také v Jablonci nad Nisou a z níž by mělo vzejít zastoupení severních Čech pro festival ve Strážnici. V komisi usedli i pracovníci Divadla F.X.Šaldy. Děti zpívaly dvě lidové písničky - jak znělo v zadání - z Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší. Jednu píseň doprovázela hra na klavír, druhá byla bez doprovodu.

Nejmladším účastníkem byl desetiletý Lukáš Hrubý, převažovala nejstarší děvčata, z nichž některá vystupují i v lidovém souboru Nisanka.

Jedinou účastnicí z Frýdlantska se stala 12 letá Magdalena Vantuchová z Krásného Lesa, kterou do Jablonce kromě příbuzných doprovodila i učitelka Lidové školy umění ve Frýdlantu Vladimíra Dadževská. Je pravidlem, že pořadatelský dům dovede připravit přívětivé prostředí jak pro děti, tak i jejich doprovod. Nás potěšilo, že v tradičně protěžovaném Podještědí a Podkrkonoší se objevila i první vlaštovička z Frýdlantska a vedla si velice dobře.